Principy traumaterapie PITT

Fenomenologie

Vycházíme z jedinečnosti každého z Vás, společně objevujeme Vaše aktuální potřeby a silné stránky, jsme otevření tomu, co se v terapii bude postupně ukazovat, společně tvoříme z jednotlivých střípků celistvý obraz.

Stabilizace

Jedním z klíčových aspektů našeho přístupu je šetrnost při práci s traumatickou zkušeností, nejprve stabilizujeme Vaše aktuální Já, kotvíme v přítomnosti (náročná situace již skončila) a podporujeme Vaše možnosti zlepšit podmínky pro život (co pro sebe navzdory dané situaci mohu udělat).

Neurobiologický podklad

Využíváme znalostí v oblasti neurobiologie pro zklidňování nervové soustavy. Vysvětlujeme si fungování amygdaly a s tím spojené zaplavování dřívějšími emocemi v dnes již zcela jiné a neutrální situaci a hypervigilanci.

Traumatická zkušenost

V našem kontextu pojímáme trauma šířeji, tedy ve smyslu zkušenosti v danou chvíli přesahující kapacity zvládání a integrace. Není otázkou, zda je daná situace "objektivně" dost závažná, plně respektujeme subjektivní prožitek zátěže - každý máme v různých situacích různou nosnost. Důležitou součástí porozumění, že je normální reagovat na nenormální situaci "nenormálním" způsobem.

Práce na integraci

Jedním z klíčových prvků je možnost pracovat se zraněními z minulosti, které se vynořují v nyní neutrálních situacích (flashbacky, zaplavení emocemi, noční můry). Cílem je postupně vybudovat porozumění a vztah k sobě v situaci vzniku traumatu a postupně tuto zkušenost integrovat do svého Já.

Práce s imaginací a tělem

Součástí našeho přístupu je práce s imaginací, obrovským vnitřním potenciálem každého z nás k vytváření korektivních zkušeností a prožitků bezpečí (imaginace stromu, bezpečného místa a mnoho dalších). Součástí mohou být i techniky zpřítomňování se a připojování k vlastnímu tělu skrze mindfulness techniky.